Gangsta Blood

"Jeśli zaopiekujesz się zdychającym psem - nie ugryzie Cię gdy stanie na nogach. Na tym polega zasadnicza rożnica między psem a człowiekiem" -

Mark Twain

Wzorzec rasy

AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER

FCI Standard nr 286 z dnia 01.12.1997Kraj pochodzenia: USA
Data publikacji obowiązującego wzorca: 03.09.1996
Użytkowanie: terier
Klasyfikacja FCI: Grupa 3 teriery, sekcja 2 teriery typu bull
Próby pracy nie są wymagane.WYGLĄD OGÓLNY:

Jak na swoje wymiary pies ten powinien sprawiać wrażenie wyjątkowo silnego. Jego budowa jest mocna, muskulatura wydatna, a jednak jest zwinny i elegancki. Żywo reaguje na otoczenie. Zwarty, krępy ale nie wysokonożny lub lekkiej konstrukcji. Jego odwaga jest przysłowiowa.

GŁOWA:

Średniej długości, kufa i mózgoczaszka są głębokie. Mózgoczaszka szeroka. Stop wyraźnie zaznaczony.
Trzewioczaszka: Trufla nosowa tylko czarna. Kufa średniej długości, zaokrąglona w górnej części, jej linia pod oczami zdecydowanie załamuje się. Wargi przylegające nie obwisłe. Uzębienie- dobrze zarysowana szczęka, żuchwa mocna o dużej sile uchwytu. Siekacze szczęki są w ścisłym zwarciu z zewnętrzną stroną siekaczy żuchwy. Policzki o bardzo uwydatnionym umięśnieniu. Oczy ciemne, okrągłe, głęboko osadzone, szeroko rozstawione. Powieki nie mogą być różowe. Uszy wysoko osadzone, kopiowane lub pozostawione naturalne. Preferowane są uszy nie przycięte, które powinny być krótkie, w kształcie płatka róży lub półuniesione. Wiszące uszy są wadliwe.

SZYJA:

Mocna lekko łukowato wygięta, zwęża się stopniowo od łopatek ku głowie. Jest średniej długości, sucha, bez podgardla.

TUŁÓW:

Linia górna-grzbiet dość krótki. Lekko opada od kłębu do zadu. Zad krótki i łagodnie ścięty ku nasadzie ogona. Lędźwie lekko uwypuklone. Klatka piersiowa głęboka i szeroka, dobrze wysklepione żebra, które są ścisłe i daleko zachodzą do tyłu.

OGON:

Krótki w porównaniu z wielkością psa, nisko osadzony, zwężający się ku koniuszkowi. Nie jest zakręcony, ani noszony powyżej linii grzbietu. Nie kopiowany.

KOŃCZYNY:

Łapy średniej wielkości, o dobrze wysklepionych, zwartych palcach.
- kończyny przednie - powinny być proste o mocnej kości. Łopatki silne i umięśnione. Kości łopatek szerokie i skośnie ułożone. Śródręcza pionowo ustawione.
- kończyny tylnie - mocno umięśnione. Stawy skokowe nisko umiejscowione, nie wykrzywione ani do wewnątrz ani do zewnątrz.

RUCH:

Elastyczny. Inochód i toczący się chód są wadliwe.

OKRYWA WŁOSOWA:

Włos krótki, przylegający, twardy w dotyku, błyszczący. Umaszczenie-każda maść jednolita, wielokolorowa lub łaciata jest dopuszczalna. Niepożądana jest jednak czarna podpalana, czekoladowa i biała, jeśli biel obejmuje ponad 80% powierzchni ciała.

WZROST:

Wzrost i waga powinny iść w parze. Idealna wysokość w kłębie wynosi dla psa 46-48 cm dla suki 43-46 cm

WADY:

Wszelkie odchylenie od powyższego wzorca traktowane są jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia: trufla nosowa barwy cielistej, przodozgryz lub tyłozgryz, jasne oczy, brodawki na powiekach, zbyt długi źle noszony ogon.

Uwaga:

Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra umieszczone w worku mosznowym